Hava durumu ölçümleri, ekseriya meteoroloji istasyonları aracılığıyla meydana getirilen ölçümlerdir. Bu istasyonlar, hava sıcaklığı, rüzgar yolı ve cihetü, nem orantıı, gaz yuvarı basıncı, evetğış rakamı ve türü gibi çeşitli hava koşullarını ölçmek muhtevain kullanılır.

Hava durumu ölçümleri ekseriya manuel yahut kendiliğinden yöntemlerle yapılır. Manuel ölçümler, meteoroloji görevlileri aracılığıyla meydana getirilen elle ölçümlerdir. Bu görevliler, ekseriya radyosondaları kullanarak, havanın yüksekliklerine nazaran alev, nem ve rüzgar yolı ölçümlerini yaparlar.

Otomatik ölçümler ise, çeşitli sensörler kullanarak meydana getirilen ölçümlerdir. Bu sensörler, meteoroloji istasyonlarına yerleştirilir ve belli aralıklarla hava koşullarını ölçerat. Bu ölçümler elan az maliyetli ve elan uçarıdır.

Hava durumu ölçümleri, meteoroloji verilerinin toplanmasını ve analiz edilmesini katkısızlayarak, hava tahminleri ve diyar bileğteamülikliği çdüzenışmaları gibi birmebzul alanda kullanılır. Bu ölçümler, jurnal hava tahminleri, natürel kıran uyarıları ve gayrı meteorolojik bilgilerin katkısızlanmasına yardımcı evet.

Hava bilgisi, hava ve diyar olaylarının gözlemi, ölçümü, analizi ve tahmini gibi mevzularla ilgilenen bir bilgi dalıdır. Bu alanda etkinlik gösteren resmi kurumlar, ülkelerin kendi hükümetleri aracılığıyla yönetilir.
Birmebzul ülkede meteorolojik hizmetler, milli müdafaaname bakanlıkları yahut çsafha bakanlıkları aracılığıyla yönetilir. Bu kurumlar, meteoroloji istasyonlarına, peyk verilerine ve gayrı kaynaklara erişim katkısızlayarak, hava tahminleri, diyar modelleri ve gayrı meteorolojik hizmetleri üretirler.

Ulusal Hava bilgisi Kurumları, Cihan Hava bilgisi Örgütü (WMO) adlı birleşmiş milletler tesisu aracılığıyla tanınmaktadır. WMO, cihan çapında meteorolojik hizmetleri koordine geçirmek, hava durumu ve diyar verilerinin standartlaştırılmasını sahip olmak ve diyar bileğteamülikliği ile alakadar araştırmaları özendirme geçirmek gibi görevleri yerine getirir.

Kaynak:
hava durumu
hava durumu 15 günlük
tire hava durumu