Hava durumu ölçümleri, ekseri meteoroloji istasyonları tarafından meydana getirilen ölçümlerdir. Bu istasyonlar, hava sıcaklığı, rüzgar çabuklukı ve cihetü, rutubet nicelikı, gaz yuvarı edisyonncı, yağış misilı ve türü gibi çeşitli hava koşullarını ölçmek sinein kullanılır.

Hava durumu ölçümleri ekseri manuel yahut otomatik yöntemlerle örgülır. Manuel ölçümler, meteoroloji görevlileri tarafından meydana getirilen elle ölçümlerdir. Bu görevliler, ekseri radyosondaları kullanarak, havanın yüksekliklerine göre sıcaklık, rutubet ve rüzgar çabuklukı ölçümlerini yaparlar.

Kendiliğinden ölçümler ise, çeşitli sensörler kullanarak meydana getirilen ölçümlerdir. Bu sensörler, meteoroloji istasyonlarına yerleştirilir ve belli aralıklarla hava koşullarını ölçefrat. Bu ölçümler daha azca maliyetli ve daha uçarıdır.

Hava durumu ölçümleri, meteoroloji verilerinin toplanmasını ve analiz edilmesini esenlayarak, hava tahminleri ve abuhava bileğanlayışikliği çtuzakışmaları gibi birgeniş alanda kullanılır. Bu ölçümler, muhtıra hava tahminleri, katıksız afet uyarıları ve vesair meteorolojik bilgilerin esenlanmasına yardımcı evet.

Hava bilgisi, hava ve abuhava olaylarının gözlemi, ölçümü, analizi ve tahmini gibi konularla ilgilenen bir marifet dalıdır. Bu alanda çalışma gösteren resmi kurumlar, ülkelerin kendi hükümetleri tarafından yönetilir.
Birgeniş ülkede meteorolojik hizmetler, milli müdafaa bakanlıkları yahut çmerhale bakanlıkları tarafından yönetilir. Bu kurumlar, meteoroloji istasyonlarına, uydu verilerine ve vesair kaynaklara erişim esenlayarak, hava tahminleri, abuhava modelleri ve vesair meteorolojik hizmetleri üretirler.

Millî Hava bilgisi Kurumları, Dünya Hava bilgisi Örgütü (WMO) adlı birleşmiş milel tesisu tarafından tanınmaktadır. WMO, cihan çapında meteorolojik hizmetleri eş güdümlü geçirmek, hava durumu ve abuhava verilerinin standartlaştırılmasını uydurmak ve abuhava bileğanlayışikliği ile müteallik tetkikatı isteklendirme geçirmek gibi görevleri alegori getirir.

Kaynak:
hava durumu
hava durumu 15 günlük
tire hava durumu