Chat, Türkçesiyle “Yârenlik” demeına gelmektedir. İnternetin bilgiye erişim dair sergilediği performanstan sonra internetin yalnızca bili aktarımı derunin bileğil, aynı zamanda eğlence derunin bile kullanılabileceği bile düşünüldü. Bunun sonucunda da genel ağ üzerinden insanoğluın bir müstear ad kullanarak (nickname) dostça yazar eğlenebileceği hem genel ağ siteleri hem bile çeşitli programlar meydana getirildi. Chat, genel ağ üzerinde hiç tanılamamadığınız herhangi biriyle mimarilabildiği kadar antrparantez tanılamadığınız kişilerle bile özel programlar yahut web siteleri yoluyla mimarilabilir.

Chat Siteleri
Chat siteleri tanılamadığınız yahut tanılamamadığınız kişilerle genel ağ üzerinden tanıdıkma ve dostça etme amacıyla kurulmuş genel ağ siteleridir. Bu genel ağ siteleri genellikle programlama dilleri kullanılarak yahut apiko scriptlerden yararlanılarak meydana getirilir. Bazı chat sitelerine giriş ifa etmek derunin yalnızca nickname (müstear isim) geçirmek kifayetli olurken bazılarındaysa sohbete mirlamadan önce kesinlikle üye olması gerekliliği bulunabilir. Bir zamanlar tüm genel ağ kullanıcıları arasında pop olan Mynet ve ZurnaNet kadar siteler chat sitelerine mirlıca örnek olarak verilebilir.

Chat Programları
Chat programları rağmenızdaki genel ağ kullanıcılarıyla program mesafe suretünü kullanarak yalnızca kırlı, kırlı ve manzaralü, sesli ve manzaralü kadar tercihe bandajlı olarak dostça etmenize yardımcı olan mukayyetmlardır. Chat programlarının şimdiye derece kullanılmış en pop olanı güdük müddet önce Windows tarafından sonlandırılan MSN Messenger isimli usa vurma mesajlaşma mukayyetmıdır. Bir özge pop chat program olan ve internetin efsane mukayyetmlarından onaylama edilen Mirc ise hala kullanılmaktadır.

zurna sohbet
zurna sohbet